Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Diameter | M6 TO M24 |
| Rod Length | 1m,2m,3m |
| Length | 1M TO 3M |
| Material Grade | 4.6 |
| Size | M8 - M16 |
| Material | Galvanized Iron |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Coating | Plain |
| Hardness | GRADE 5.8 |
| Thread Type | Full Thread |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Rod Diameter | 6 to 24mm |
| Rod Length | 1 to 3 m |
| Thread Size | 6 to 20mm |
| Size | Multiple Size |
| Shape | Round |
| Grade | 4.6 |
| Finishing | Polish |
| Material | Galvanised Iron |
| Finish | Zinc Plated |
| Material Grade | GI |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Rod Diameter | m6 to m24 |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Rod Length | 1m to 3m |
| Thread Size | m6 to m24 |
| Grade | 5.6 |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Single Piece Length | less 3meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Delivery Details | Immediately |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Material Grade | A |
| Length | 1000mm,2000mm,3000mm |
| Material | Mild Steel |
| Coating | Hot Dip Galvanized |
| Color | Silver |
| Shape | rounded |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Carbon Steel |
| Size | 6MM-16MM |
| Thread Type | Metric |
| Grade | 4.6 |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Usage/Application | EXTANSION |
| Shape | HEXA |
| Head Shape | HEX |
| Rust Proof | G.I |
| Packaging Type | BOX |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details