Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Diameter | 8mm & 10mm |
| Anchor Type | Frame Fixing |
| Application | uPVC Frame, Wooden Frame, Aluminium Frame |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Shape | COUNTERSUNK |
| Head Type | Countersunk |
| Width | 80 mm |
| Finish | Nylon frame fixing |
| Size | 8MM TO 10MM |
| Standard | ISO |
| Quantity Per Pack | 50 TO 100 PCS |
| Thickness | 10MM |
| Usage/Application | FASTENING ANCHOR BOLTS |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Packaging Type | BOX PACKING |
| Sleeve Length | 30MM TO 75MM |
| Brand | HILTI |
| Rust Resistant | Yes |
| Is It Fire Resistant | Fire Resistant |
| Color | SILVER / BLACK SLEEVE |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MILD STEEL |
| Material Grade | CARBON STEEL |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Fastener type | Screw |
| Size | 10mm |
| Packaging Type | box |
| Material | iron |
| Thread type | Metric |
| Color | silver |
| Usage/Application | Construction |
| Head type | Countersunk |
| Quantity Per Pack | 50 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Standard | ETA |
| Packaging Type | box |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Material Grade | cs , ss |
| Anchor type | Grip Framing Anchor |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Diameter | 8mm to 10mm |
| Application | Aluminium Frame, Wooden Frame, uPVC Frame |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Material | cs |
| Usage/Application | Commercial |
| Head Type | Countersunk |
| Size | 100 mm - 1000mm |
| Thickness | m10 - 24m |
| Packaging Type | with box |
| Quantity Per Pack | 50 |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8mm & 10mm |
| Anchor Type | Frame Fixing |
| Application | Wooden Frame, Aluminium Frame, uPVC Frame, Steel Frame |
| Material | GI |
| Length | 60mm to 200mm |
| Size | 80 to 200 |
| Head Type | Countersunk & Hex Head |
| Coating Type | Zinc Plated |
| Usage/Application | Construction |
| Standard | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details