Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Application | Anchor Bolt, Threaded Rod, Rebar |
| Cartridge Size | 360 ml |
| Material | Epoxy |
| Usage/Application | Construction |
| Quantity Per Pack | 20 NOS |
| Base Material | Concrete |
| Working Time | 10-20 min |
| Packaging Size | 360ML |
| Type | CHEMICAL BOTTLE |
View Complete details
Product Brochure
| Chemical Type | Epoxy |
| Anchor Type | rebaring chemical |
| Components | 2 Component |
| Resin Base | Epoxy |
| Base Material | Concrete |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 350ML |
| Cartridge Size | 360 ml |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 10-20 min |
| Material | EPOXY |
| Type | REBARING CHEMICAL |
| Packaging Type | Packet |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chemical Type | Epoxy |
| Structure Type | RCC |
| Components | 2 Component |
| Dimension | 20 mm |
| Bar Diameter Range | M10 to M24 |
| Service Mode | On-site |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 550 ml |
| Base Material | Concrete |
| Service Duration | 10 days |
| Curing Time | 15 Min |
| Technique | Anchoring |
| Material | epoxy |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Application | Rebar |
| Cartridge Size | 500 ml |
| Material | Epoxy |
| Usage/Application | Construction |
| Quantity Per Pack | 12 |
| Base Material | Concrete |
| Approval | Seismic C1, ETA, Seismic C2 |
| Working Time | 10-20 min |
| Permissible Shear Load | 5 TO 50 KN |
| Temperature | 15 TO 25 C |
| Approvals / Test Reports | ETA,SISMIC,100YEARS LIFE |
Additional Information:
View Complete details