Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Polyester |
| Base Chemistry | Epoxy |
| Chemical Type | Epoxy |
| Application | Anchor Bolt, Threaded Rod, Rebar |
| Application Area | Concrete |
| Components | 2 Component |
| Cartridge Size | 360 ml |
| Packaging Size | 360ml |
| Form | Paste |
| Base Material | Concrete |
| Approval | ETAG |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 10-20 min |
| Cure Time | 5 min |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Chemical Type | Epoxy |
| Components | 2 Component |
| Base Material | Concrete |
| Curing Time | 15 Min |
| Packaging Size | 360 ml |
| Color | Grey |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Chemical Type | Epoxy |
| Application | Anchor Bolt, Threaded Rod, Rebar |
| Components | 2 Component |
| Cartridge Size | 500 ml |
| Quantity Per Pack | 500ML |
| Base Material | Concrete |
| Approval | ETA, Seismic C1 |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 10-20 min |
| Packaging Size | 500ml |
| Temperature | ROOM TEMPERATURE |
| Anchoring Elements | REBARING |
| Approvals / Test Reports | YES |
| Content Per Can/Cartridge | 500ML |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Chemical Type | Epoxy |
| Application | Anchor Bolt, Threaded Rod, Rebar |
| Components | 2 Component |
| Cartridge Size | 360 ml |
| Base Material | Concrete |
| Approval | ETAG |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 10-20 min |
| Packaging Size | 360 ml |
| Bond Strength | 12 MPa |
| Service Temp Range | 0 To 40 C |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Physical form | Epoxy |
| Chemical Type | Epoxy |
| Application | Threaded Rod, Rebar |
| Components | 2 Component |
| Cartridge Size | 580ml |
| Bar Diameter Range | 8-16 mm |
| Base Material | Concrete |
| Approval | Seismic C1 |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 10-20 min |
| Packaging Size | 580ml |
| Form | GERMANY |
| Pack Size | 580ML |
| Usage | REBARING CHEMCIALS |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity % | 100% |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Chemical Type | Epoxy |
| Rebaring Chemical Type | Polyester |
| Application | Rebar |
| Components | 2 Component |
| Bar Diameter Range | 10mm |
| Cartridge Size | 360 ml |
| Base Material | Concrete |
| Approval | ETAG |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 5min |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Rebaring Tube |
| Usage | Rebaring |
| Packaging Type | Tube |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Application | Rebar, Anchor Bolt, Threaded Rod |
| Cartridge Size | 500ml |
| Quantity Per Pack | 500 |
| Base Material | Concrete |
| Working Time | 10-20 min |
| Temperature | ROOM TEMPERATURE |
| Anchoring Elements | REBARING |
| Approvals / Test Reports | YES |
| Content Per Can/Cartridge | 500ML |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Chemical Type | Epoxy |
| Application | Rebar |
| Components | 2 Component |
| Cartridge Size | 500 ml |
| Bar Diameter Range | 8-16 mm |
| Quantity Per Pack | 500ML |
| Base Material | Concrete |
| Curing Time | 15 Min |
| Working Time | 5-10 min |
| Packaging Size | 500ml |
| Temperature | ROOM TEMPERATURE |
| Anchoring Elements | REBARING |
| Approvals / Test Reports | YES |
| Features | VERY GOOD MATERIAL |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Drop-in Anchor |
| Size (mm) | M8/10/12/16 |
| Diameter | 8/10/12/16 |
| Material | Mild Steel |
| Finish | GI Coated |
| Standard | ISO |
| Packaging Type | BOX |
| Brand | Hilti |
View Complete details
Product Brochure
| Anchor Diameter | M8 TO M16 |
| Anchor Length | 75mm to 150mm |
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Thread Length | Half Thread |
| Drill Hole Diameter | M8 TO M16 |
| Standard | ISO |
| Packaging Type | BOX |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chemical Type | Epoxy |
| Anchor Type | chemical anchor |
| Components | 2 Component |
| Resin Type | Pure Epoxy |
| Base Material | Concrete |
| Curing Time | 15 Min |
| Packaging Size | 585ml |
| Material | Mild Steel |
| Quantity Per Pack | 12 |
| Size | 580ml |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 21 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 2 inches |
| Steel Grade | grade 40 |
| Material | Mild Steel |
| Length | 1m,2m,3m |
| Single Piece Length | less 3meter |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Type | Concrete |
| Stud Finish | Zinc Plated |
| Delivery Details | Immediately |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Standard | KG |
| Surface Treatment | Forged |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | Stud |
| Chemical Type | Epoxy |
| Thread Size | M10 |
| Components | 2 Component |
| Bar Diameter Range | 8-16 mm |
| Physical form | Liquid |
| Base Material | Concrete |
| Stud Material | ms, ss - 304 & 316 |
| Brand | hilti |
| Purity % | 100% |
| Stud Diameter | 8mm to 24mm |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Pack Size | 580 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Waterproofing, Construction, Industrial, Chemical Industry |
Reliable Bonding Solutions for Stronger Structures
Gayatri Enterprise offers high-quality rebaring chemicals designed to deliver excellent bonding performance in construction and repair projects. Whether you're working on new construction, retrofitting, or structural reinforcement, our rebaring chemicals provide the strength and durability you need.
Ideal for use in both residential and commercial projects, our products ensure a secure connection between steel rebars and concrete surfaces — helping you build with confidence and longevity.
Applications:Civil construction and infrastructure projects
Retrofitting and structural repairs
Rebar anchoring in beams, columns, and slabs
Industrial and commercial developments
Trusted name in construction chemicals
High-quality products at competitive prices
Prompt delivery and excellent customer service
Solutions tailored to meet industry standards
Gayatri Enterprise is committed to supporting engineers, contractors, and builders with dependable products that stand the test of time. If you're looking for a reliable supplier of rebaring chemicals, get in touch with us today.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | chemical anchor |
| Components | 2 Component |
| Material | Mild Steel |
| Resin Type | Pure Epoxy |
| Base Material | Concrete |
| Curing Time | 15 Min |
| Packaging Size | 580ml |
| Chemical Type | Epoxy |
| Size | 580ml |
| Quantity Per Pack | 12 |
Additional Information:
View Complete details