Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chemical Type | Epoxy |
| Components | 2 Component |
| Packaging Size | 500ml |
| Base Material | Concrete |
| Curing Time | 15 Min |
| Material | Autoclaved Aerated Concrete |
| Usage/Application | Construction |
| Type | adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Chemical Type | Epoxy |
| Anchor Type | Chemical Anchor |
| Components | 2 Component |
| Rod Diameter | 20 mm |
| Material Grade | Threaded Bar |
| Packaging Size | 500ml |
| Base Material | Concrete |
| Anchor Length | 3 m |
| Curing Time | 15 Min |
| Coating | Epoxy Coated |
| Usage | rebaring |
| Material | Autoclaved Aerated Concrete |
| Usage/Application | Construction |
| Type | adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | Carbon Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Length | 3.0 inch |
| Head Type | Countersunk |
| Size | 10M |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Drill Diameter | 150MM |
| Standard | ISO |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Stud Diameter | M8 TO M24 |
| Embedment Length | 100 TO 450mm |
| Material | Galvanized Steel |
| Quantity Per Pack | 10/5 |
| Surface Type | Concrete, RCC |
| Stud Finish | Zinc Plated |
| Anchoring Elements | ANCHOR |
| Approvals / Test Reports | YES |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Galvanized Steel |
| Quantity Per Pack | 5/10 |
| Surface Type | Concrete, RCC |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Anchoring Elements | ANCHOR |
| Approvals / Test Reports | YES |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | Chemical anchor |
| Chemical Type | Polyester |
| Resin Type | Pure Epoxy |
| Base Material | Concrete |
| Quantity Per Pack | 12 |
| Size | 580ml |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | Carbon Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Length | 3.0 inch |
| Head Type | Countersunk |
| Size | 10M |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Standard | ISO |
| Packaging Type | 100 |
View Complete details