Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | Chemical Anchor |
| Material | Carbon Steel |
| Drill Hole Diameter | M8 TO M24 |
| Anchor Length | 110MM TO 300MM |
| Coating | Hot Dip Galvanized |
| Size | M8 TO M24 |
| Usage/Application | Direct Use |
| Brand | FISCHER |
| Anchor Size | 110MM TO 300MM |
| Length | 110MM TO 300MM |
| Color | Silver |
| Art No | 45809 |
| Item Code | Fischer Threaded Rod FTR |
The fischer threaded rod FTR is a cost-effective system component without approval for the fischer resin capsules RSB and RM II and for fischer injection mortars. For single fixations, the application with the pre-portioned resin capsule is particularly cost-effective. The hot-dip galvanised and zinc-plated steel threaded rods enable extremely diverse applications. The system is particularly suitable for cost-effective fixations indoors where no approval is relevant. The FTR is set with the bonded anchor setting tool and a hammer drill using rotating and hitting motions. During the resin capsule setting process, the capsules are destroyed by the characteristic oblique edge and are mixed, and the mortar is activated.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | 8MM |
| Material | Galvanised Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Length | 2.0 inch |
| Brand | Fischer |
| Packaging Type | 100 |
| Min Hole Depth | 25 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | Chemical Anchor Stud |
| Material | cs |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Surface Type | Concrete, RCC |
| Usage/Application | Commercial |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Coating | Hot Dip Galvanized |
| Size | 100 mm - 1000mm |
| Thickness | m10 - 24m |
| Packaging Type | with box |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Material Grade | cs 5.8 |
| Weight | 500g |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Size (mm) | 10MM-24MM |
| Material | Cast Iron |
| Quantity Per Pack | 10PC |
| Thread Type | Fully Threaded |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Use With | Chemical Anchor |
| Permissible Shear Load | 100- 100000 |
| Zinc Plated Steel | YES |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 5.8 |
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 22 mm |
| Thread Type | Fully Threaded |
| Surface Type | RCC, Concrete |
| Length | 7.0 inch |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Use With | Chemical Anchor |
| Size | ALL STANDARD SIZES |
| Anchor Type | CHEMICAL ANCHOR |
| Standard | ISO |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Resin Base | chemical anchor stud |
| Application | Rebar, Threaded Rod, Anchor Bolt |
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 22 mm |
| Surface Type | Concrete |
| Base Material | Concrete |
| Length | 6.0 inch |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Size | ALL STANDARD SIZE |
| Anchor Type | CHEMICAL ANCHOR |
| Standard | ISO |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 14 mm |
| Surface Type | Concrete |
| Length | 6.0 inch |
| Size | ALL STANDARD SIZES |
| Standard | ISO |
| Anchor Type | CHEMICAL ANCHOR |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Rod Diameter | 8mm to 24mm |
| Rod Length | 100mm to 450mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Material | Mild Steel |
| Size | 12MM TO 24MM |
| Grade | CARBON STEEL 8.8 |
| Thread Type | Fully Threaded |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Use With | Chemical Anchor |
| Modle | HIT-V-8.8 |
| Quantity Per Pack | 05 PCS TO 10 PCS |
| Anchor Type | ANCHOR ROD / THREADED RODS |
| Fire Resistance | YES |
| Packaging Type | BOX |
| Head Configuration | EXTERNALLY THREADED |
| Installation Direction | DIRECT USE |
| Advantages | ANCHOR ROD |
| Brand | Hilti |
| Color | SILVER |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Diameter | 6 TO 20 |
| Fastener Type | BULET |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | GI Coated |
| Brand | Hilti |
| Size | M6 TO M20 |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Surface Finishing | ZINC |
| Weight | 500GM |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Rod Diameter | 12 mm |
| Rod Length | 250 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Thread Type | Fully Threaded |
| Surface Type | Concrete, RCC |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Use With | Chemical Anchor |
| Material | MS/SS |
| Quantity Per Pack | 5/10 |
| Anchor Type | CHEMICAL |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Galvanized Steel |
| Quantity Per Pack | 16/5 |
| Surface Type | RCC, Concrete |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Anchoring Elements | REBARING |
| Approvals / Test Reports | YES |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Resin Base | Epoxy |
| Application | Anchor Bolt, Threaded Rod, Rebar |
| Cartridge Size | 580ml |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Mild Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Base Material | Concrete |
| Length | 3.0 inch |
| Finish | Zinc Plated |
| Approval | ETA |
| Head Type | Countersunk |
| Working Time | 10-20 min |
| Size | 10M |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Drill Diameter | 150MM |
| Standard | ISO |
View Complete details