Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BOOPS5302C1Z4
Call 08047689537 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Product Type | Wedge Anchor |
| Material | Mild Steel |
| Head Type | Stud (Headless) |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | Sleeve Anchor |
| Length | 100 mm |
| Material | MS AND SS |
| Quantity Per Pack | 25NOS |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Head Type | Hex Head |
| Coating | Hot Dip Galvanized |
| Brand | Hilti |
| Head Configuration | SCREW AND HEX |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Wedge Anchor |
| Anchor Diameter | M6 TO M24 |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Material Grade | Mild Steel |
| Packaging Type | BOX |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Thread Length | Half Thread |
| Head Type | Stud (Headless) |
| Drill Hole Diameter | M6 TO M24 |
| Quantity Per Pack | 5/10 |
| Application | ANCHORING |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Diameter | M6 to M16 |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Material | Mild Steel |
| Head Type | Stud (Headless) |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Diameter | 10 mm |
| Anchor Type | pin type anchor |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Head Type | Stud (Headless) |
| Coating | Zinc Plated |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Anchor Diameter | M6 TO M24 |
| Anchor Length | 50mm to 300mm |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Material Grade | Mild Steel |
| Packaging Type | BOX |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Surface Finishing | ANCHORING |
| Thread Length | Half Thread |
| Drill Hole Diameter | same as anchor diamiter |
| Quantity Per Pack | 5/10 |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 5.8 |
| Thread Type | Fully Threaded |
| Surface Type | RCC, Concrete |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Stud Finish | Zinc Plated |
| Use With | Chemical Anchor |
| Material | MS/SS |
| Quantity Per Pack | 5/10 |
| Anchor Type | ANCHOR |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Galvanized Steel |
| Quantity Per Pack | 5/10 |
| Surface Type | Concrete, RCC |
| Stud Finish | Hot Dip Galv |
| Anchoring Elements | ANCHOR |
| Approvals / Test Reports | YES |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Anchor Type | Wedge Anchor |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Shape | wedge type |
| Packaging Type | box |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Diameter | M8&10 |
| Anchor Type | Frame Fixing |
| Material | MS/SS |
| Application | uPVC Frame, Wooden Frame, Aluminium Frame |
| Thickness | 2 mm |
| Length | 60mm to 200mm |
| Head Type | Screw & Hex Head |
| Width | M8 & M10 |
| Coating Type | Zinc Plated |
| Finish | Zinc Plated |
| Quantity Per Pack | 50/25 |
| Usage/Application | FRAMING |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | Carbon Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Length | 3.0 inch |
| Head Type | Countersunk |
| Size | 10M |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Drill Diameter | 150MM |
| Standard | ISO |
View Complete details